מנהיגות

הקורס מציע מגוון של סדנאות והפעלות חווייתיות המטמיעות את נושא המנהיגות ומאפשרות לכל אחד ולכל אחת להתנסות במצבים שונים בתפקיד זה- מתוך עקרון של מנהיגות מצבית.

לצד ההפעלות ניתן רקע ונגיעות תיאורטיות של הנושא, תוך הדגמות מתחומי תוכן שונים- ספורט, צבא, חינוך, עסקים ועוד.

בקורס ניתן דגש רב על עבודת צוות, לקיחת הובלה, קבלת הובלה ויוזמה.

נושאים מרכזיים בקורס:

1. מנהיגות וחזון- חשיבות החזון- חזון משכנע יוצר תרבות של הצטיינות.האם אנו יודעים מהן השאיפות שלנו? האם אנו מסוגלים להגדיר אותן? האם אנו פועלים מתוך מקום זה ומזהים את הכוח שזה נותן לנו?במהלך הדיון התלמידים בודקים את עצמם אל מול שאלות אלה ונוספות, מתנסים בהגדרת חזון אישי, בכוח המניע הנמצא במהותו ובאבני הדרך שהוא משרטט.

2. העצמה- מהי העצמה? כיצד ניסיון העבר יכול לחסום שינוי לקראת העצמה? לשאוב מכוחם ומיכולתם של אנשים. תנאים שונים להעצמה. מאילו אנשים אנו שואבים כוחות? מי הן דמויות המופת ודמויות החיקוי עבורנו? האם אנו עושים מאמץ כדי לאתר כאלה? מאפיינים שונים המעודדים ומאפשרים העצמה. מצבים בחיי היומיום שאנו יכולים לתאר כמצבים מעצימים.

3. מנהיגות מצבית- התאמת סגנון המנהיגות למצב הקיים- מנהיגות מכוונת, מנהיגות תומכת ומאפשרת, מנהיגות מאצילת סמכויות. הפעלת הקבוצה במצבי אתגר שונים- אתגר חשיבתי, אתגרים גופניים, אתגרים מילוליים ועוד. האם אנו יכולים לאפיין ולהגדיר את המנהיגות המצבית שכל אתגר דרש? שלוש המיומנויות של המנהיג המצבי- אבחון, גמישות,שותפות לשיפור ביצועים. הסבר של כל מיומנות ומיומנות על בסיס ההתנסויות אשר הקבוצה עברה.

4. מנהיגות עצמית- בניית מנהיגים עצמיים באמצעות למידה אישית. מיומנותו של המנהיג העצמי- קריאת תיגר על מגבלות משוערות. סיפורי מופת על אנשים שהתמודדו והצליחו במצבי קיצון- לאנס ארמסטרונג ואחרים. ניצול נקודות הכוח- מהם נקודות הכוח שלי? כיצד אני יכול לנצלם בצורה המיטיבה? שת"פ בדרך אל ההצלחה- היכולת לחבור לאחרים, לזהות את הכוח שבקבוצה.

5. מנהיגות בצוות- מאפייני צוות עתיר ביצועים. מה המרכיבים של צוות מנצח? כיצד ה"מכונה" הזו של עבודת צוות, עובדת בצורה חלקה ויעילה? מדוע צוותים נכשלים? ידע וכישורים בעבודת צוות. הבנת שלבי התפתחות של צוות
ואבחון הצרכים שלו

6. גיבוש אישי של תפיסת מנהיגות- מנהיגים כמודל לחיקוי.אמונות על הנהגתם ועל הנעתם של אנשים.

הקורס חושף את משתתפיו לתכנים עדכניים ביותר בתחום המנהיגות, תוך מציאת נקודת האיזון המאפשרת חוויה, התנסות, הפעלות והנאה וזאת במגוון אמצעים:

1. דיוקנו של המנהיג האידיאלי
2. מנהיגות ועבודת צוות במשחק שני דגלים
3. ללכת שבי אחריו- דיוקנו של מנהיג חינוכי
4. לאנס ארמסטרונג- כיצד הוא עושה את זה?
5. מנהיגות בהמחזה
6. מנהיגות ואקטואליה
7. סרטים שונים